Mariano Navone triumfatorem Enea Poznań Open 2023!

Argentyńczyk Mariano Navone pierwszy raz w karierze wygrał turniej rangi ATP challenger. W finale Enea Poznań Open 2023 pokonał na korcie centralnym wypełnionego po brzegi Parku Tenisowego Olimpia Chilijczyka Tomasa Barriosa Verę 7:5, 6:3. Pierwszy raz w trzydziestoletniej historii poznańskiej imprezy w decydującym pojedynku spotkało się dwóch zawodników z Ameryki Południowej, mamy też pierwszy triumf Argentyńczyka.

W ubiegłym roku Tomas Barrios Vera przegrał w finale Poznań Open z Francuzem Arthurem Rinderknechem. Tym razem Chilijczykowi również nie udało się sięgnąć po najwyższe trofeum w stolicy Wielkopolski. Mariano Navone zrewanżował się starszemu rywalowi za tegoroczną porażkę w chilijskim Vina del Mar. Wówczas to Barrios Vera wygrał w trzech setach w drugiej rundzie chilijskiego challengera.

Barrios Vera w drodze do finału stracił dwa sety – w ćwierćfinale z Ulisesem Blanchem i w półfinale ze Zdenkiem Kolarem. Chilijczyk w czterech meczach spędził na korcie 8 godzin i 43 minuty. Podobny bilans miał Navone, który partię gubił w pierwszej rundzie z Federico Corią i w ćwierćfinale z Manuelem Guinardem. Argentyńczyk spędził na korcie 8 godzin i 21 minut, czyli zaledwie o nieco ponad 20 minut mniej od swojego finałowego przeciwnika.

Już od pierwszych piłek zarysowała się taktyka obu zawodników na to starcie. Argentyńczyk starał się wydłużać wymiany i opierał swoją grę na precyzyjnym odgrywaniu uderzeń. Chilijczyk natomiast postawił na bardziej ofensywny tenis i próbował jak najszybciej kończyć wymiany. Pierwsze cztery gemy pojedynku padły łupem returnujących. Premierowo w tym meczu podanie utrzymał młodszy z tenisistów, a Barrios Vera cały czas miał problemy w gemach serwisowych. To poskutkowało tym, że Navone wyszedł na prowadzenie 5:2. Wydawało się, że zamknięcie seta jest blisko, zwłaszcza że Argentyńczyk grał solidnie, a w grze Chilijczyka mnożyły się błędy.

Ubiegłoroczny finalista tej imprezy nie poddawał się jednak, w końcu utrzymał dwukrotnie serwis, wygrywając trzeciego gema z rzędu i wyrównując na po 5. Pogoń 25-latka z Chillan nie miała jednak pozytywnego dla niego zakończenia w postaci wygrania seta. Navone opanował nerwy, pewnie utrzymał podanie, a w dwunastym gemie przełamał przeciwnika czwarty raz w partii otwarcia, która trwała 63 minuty.

22-latek z Nueve De Julio kontynuował solidną grę w drugiej odsłonie i od razu wyszedł na prowadzenie 2:0. Barrios Vera wydawał się coraz bardziej zmęczony, ale próbował jeszcze odwrócić losy spotkania. Chilijczyk wyrównał na 2:2, ale później ponownie skuteczna gra młodszego z zawodników była górą. Tak, jak w pierwszym secie Navone objął prowadzenie 5:2. Wyciągnął wnioski z partii otwarcia i nie pozwolił rywalowi na odrobienie strat. Barrios Vera zdołał jeszcze wygrać gema przy swoim serwisie, ale na więcej nie było go już stać. Argentyńczyk skończył pojedynek przy drugiej piłce setowej i pierwszy raz w karierze triumfował w turnieju rangi challenger. Spotkanie trwało niecałe dwie godziny.

Navone za zwycięstwo w Enea Poznań Open 2023 otrzymał 100 punktów do rankingu ATP, co pozwoli mu się przesunąć do drugiej setki tenisowego rankingu. Otrzymał także czek w wysokości 16 020 euro.

Autorka: Dominika Opala